Hungarian Football

Győzelmek és vereségek a franchise-ok történetében

Hungarian Football Statistics

2020. március 21. - hungarianfootball

A COVID-19 járványnak köszönhetően sajnos továbbra is változatlan statisztikai adatbázissal dolgozhatunk, hisz a 2020-as bajnokság nem indult be (a Hornets 0-20-as meccseit nem tekintjük lejátszottnak). A mai cikkünkben pedig annak jártunk utána, hogy mely franchise-ok szerezték a legtöbb győzelmet vagy vereséget az eddigi szezonok során.

Felmerül a kérdés, hogy mi is az a franchise, miért is kell ezt a kifejezést használni? Franchise alatt klubokat értünk, első és második csapatot, jogelődöt és jogutódot egyaránt. Ugyan ez néhol roppant szubjektív, de igyekeztünk viszonylag tiszta szabályok alapján dolgozni.

Például a Cowbells franchise részének tekintjük a Budapest Cowboys, a Budapest Cowboys 2, az Újbuda Rebels, az Újbuda Rebels 2, a Budapest Cowbells, a Budapest Cowbells 2 és a Rebels Oldboys formációkat, viszont nem tekintjük a részének a North Pest Vipers csapatát. Talán ez adja a legjobb magyarázatot. Egy formáció a Gladiators minden név alatt és a Soldiers is; viszont a Bad Bones külön szerepel a Gorillaztól még a tavalyelőtti szezonban is, amikor már valójában a Gorillaz 2-es csapata voltak.

Talán érzékelhető, hogy mivel három osztályból vannak az eredmények összeadva, a különböző franchise-rekordok összevetése legfeljebb mérsékelt értelemmel bír, így ennek figyelembe vételét ajánljuk a kedves olvasó számára is.

A fenti példából következik, hogy a legtöbb mérkőzést a Cowbells franchise tudhatja magáénak, nem kevesebb, mint 199 találkozóval (amiből nem is egy Cowboys-Rebels duplán szerepel az adatbázisban), melyből 130 győzelem és 69 vereség volt. A második legtöbb meccs a Gladiators-családé, 143 találkozó (56 győzelem, 87 vereség), míg a harmadik a Wolves-famíliáé, 132 mérkőzéssel (72 győzelem, 60 vereség). Utánuk némi szakadás után elég szorosan következik pár csapat: Heroes 86 meccs (36-50-es mérleg), Titans 85 meccs (36-49), Tigers 84 meccs (53-31), Steelers 80 meccs (39-41), Gorillaz 79 meccs (54-25), Sharks 77 meccs (29-48).

A legtöbb nyert meccse természetesen a Cowbellsnek van, a Wolves a második, a Gladiators a harmadik, a Gorillaz a negyedik, a Tigers az ötödik (és a Crushers 44 győzelemmel a hatodik):

A legtöbb vesztes meccse a Gladiatorsnak van, itt a Cowbells a második, a Wolves a harmadik, a Heroes a negyedik és a Titans az ötödik:

Győzelmi mutatóban van pár outlier (pl. a Monarchs 100%-os, a Grizzlies és Saints 0%-os), ezeket szűrni kívántuk: 30 feletti mérkőzés felett kerültek be a csapatok a vizsgálatba. Így a legsikeresebb franchise a Hurricanes (29-8, 78%-os mutató), a második helyen a Gorillaz szerepel (68%), a Cowbells a harmadik (65,3%), a Crushers a negyedik (44-24, 64,7%), a TIgers az ötödik. A legrosszabb mutatóval a Gringos büszkélkedhet (8-23, 26%), majd a Wildfires (10-22, 31%), a Wolverines (18-38, 32%) és a Sharks (38%) következik ebben a sorban. Ha a szintet 10 lejátszott meccsben határozzuk meg, a legjobb mérlegű csapatok rangsora változatlan, a legrosszabbak közé viszont bekerül a Demons (4-17, 19%) és a Troopers (3-12, 20%) is.

Amennyiben nem vonjuk össze a csapatokat, természetesen más kép rajzolódik ki. Ugyan itt is nehéz egzakt szabályokat hozni (pl. a Tigers kétszer is 2-es csapattal indult, de 1-essel nem, ahogy a Wolves is, előbbit összevontuk, utóbbit azonban nem). Így a Gladiators játszotta a legtöbb meccset (85), a Heroes 81-et, a Wolves 75-öt, a Steelers és a Tigers 74-et,  A legtöbb győzelem sorrendje: 1. Wolves (56), 2. Gorillaz (54), 3. Tigers (46), 4. Crushers (41), 5. Rebels (39). A legtöbb vereség sorrendje pedig 1. Gladiators (47), 2. Heroes (46), 3. Titans (43), 4. Sharks és Wolves 2 (41). Győzelmi mutatóban a Hurricanes a legjobb a 10+ meccset játszók között (19-3, 86%), majd a Cowboys következik (25-6, 81%), a Wolves a harmadik (56-19, 75%), a Rebels 2 (15-6, 71,4%) és a Cowbells (25-10, 71,4%) a negyedik, a Rebels a hatodik (39-16, 70,9%). A legrosszabbak között első az Eagles 2 (1-10, 9,1%), 2. a Demons (4-17, 19%), 3. a Troopers (3-12, 20%), 4. a Gringos (8-23, 26%) és 5. a Wolves 2 (16-41, 28%).